Zdjęcia grupowe to niełatwy temat. Rzadko też młodzi o nim myślą, najważniejsze jest przecież, by to oni zostali uwiecznieni na pamiątkowych fotografiach. To jest fakt bezsprzeczny, wiec o tym się rozmawia, to się planuje i na tym się koncentruje. Kwestia wspólnych zdjęć z gośćmi zazwyczaj bywa pomijana, a szkoda. Jest ona bowiem na tyle ważna, że warto powiedzieć o niej coś więcej.
Każde zdjęcie to pamiątka, a funkcją każdego zdjęcia jest zatrzymanie chwili. I nawet jeśli nie mamy ze wszystkimi gośćmi jednakowej zażyłości i pozowanie z daleką ciocią czy gderliwym wujkiem nie jest wysoko na liście naszych priorytetów, to pomyślmy, że dla nich takie zdjęcie może mieć dużą wartość i podarowanie go w prezencie sprawi im wiele radości. Tak więc warto w naszym grafiku ślubno-weselnym uwzględnić oprócz naszych romantycznych sesji, także zdjęcia grupowe i zdjęcia z poszczególnymi członkami rodziny oraz pozostałymi gośćmi.
Zdjęcia grupowe – dlaczego warto
Nieraz wydaje nam się, że temat zdjęcia grupowego ułoży się sam i „jakoś to będzie”. Nie wiem, jak wy, ale ja, gdy słyszę hasło „jakoś to będzie”, dostaję palpitacji serca. Jasne, że taki tekst może czasem pomóc (na przykład, gdy nie uczyłeś się do egzaminu i zdajesz sobie sprawę, że jest już za późno na cokolwiek w tej materii). Ale w mojej pracy nigdy nie pozwalam sobie na „jakoś to będzie”. Żebyśmy się jednak dobrze zrozumieli: to nie ma nic wspólnego z brakiem spontaniczności. Spontaniczność jak najbardziej wchodzi w grę, ale brak planu i chaos – już nie.
Po drugie, zdjęcia grupowe doceniamy głównie po fakcie. Gdy emocje opadną, wszyscy się rozjadą, Wy zaczniecie wspominać i po pierwsze okaże się, że nie bardzo pamiętacie nawet, kto dokładnie był obecny, a po drugie, o wielu rzeczach nawet nie wiedzieliście, że miały miejsce! (to dlatego zdjęcia, nawet te z wesela, mają nieraz funkcję informacyjną). Inna sprawa to emocje. Wyobraźcie sobie taką sytuację. Spotykacie się z dawno niewidzianymi znajomymi, świetnie się bawicie, ale po tym spotkaniu nie zostaje żaden ślad. Nikt nie pomyśli o tym, by zrobić zdjęcie, bo wiadomo, że wymaga to nieco wysiłku. Później jednak takiego zdjęcia może Wam brakować. Nie mówię, że zawsze tak jest, są jednak takie sytuacje. I właśnie do nich należy ślub i wesele. Warto więc zadbać o to, by każdy z gości został na zdjęciu uwieczniony.
Zdjęcie grupowe – zaraz po ślubie
Jak i gdzie zorganizować zdjęcie grupowe? Wszystko zależy od tego, jak duże ma to być wesele. Jeśli mówimy o przyjęciu na 20 osób, zdjęcie grupowe to czysta przyjemność i można wykonać go na wiele sposobów i w różnych konfiguracjach. Jeśli wesele liczy ponad 100 osób, wykonanie takiego zdjęcia to już wyższa szkoła jazdy, dlatego tym bardziej trzeba o wszystkim pomyśleć zawczasu. Bardzo często zdjęcia grupowe wykonuje się zaraz po wyjściu z kościoła, na schodach, o ile oczywiście pozwoli na to pogoda. Wtedy warto poprosić księdza o ogłoszenie tego jeszcze przed uroczystym wyjściem z kościoła, a świadków o dopilnowanie, by ludzie się nie rozeszli i nie zaczęli składać życzeń. Wiecie, jak to jest: ktoś wręczy prezent, ktoś inny się dołączy, ktoś jeszcze będzie się spieszył i ze wspólnego zdjęcia nici. Niech to zatem będzie pierwszy punkt po wyjściu z kościoła.
Osobiście widzę plusy i minusy takiego zdjęcia grupowego. Do plusów z pewnością należy gwarancja, że zdjęcie uda się zrobić w pełnym składzie i – co równie istotne – w pełnej okazałości. Panie z nienagannymi fryzurami i makijażami, panowie „w pełnym rynsztunku”, czyli w kompletnym garniturze (potem zwykle zdejmują marynarki i krawaty). Z minusów widzę przede wszystkim charakter zdjęcia – jeśli kościół jest zabytkowy i mamy ładną pogodę, to znowu plusy. Natomiast jeśli mamy do czynienia z nijakim otoczeniem i budynkiem bez ładnej fasady, pięknych schodów czy pleneru wokół – zdjęcie sporo traci i jego funkcja jest już tylko czysto użytkowa. Do tego dochodzi swoista sztywność i oficjalność takiego zdjęcia, która najczęściej – choć nie zawsze – ma miejsce w takiej sytuacji.
Zdjęcie grupowe – w czasie wesela
Możemy zdecydować się jednak na dwa warianty i wykonać zdjęcie rodzinne także na weselu. Musimy wtedy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, to również musi być zdjęcie jeszcze w pierwszej, bardziej oficjalnej części (albo zaraz po przyjeździe, albo po obiedzie czy też pierwszym secie muzycznym). Nie warto z tym czekać! Istnieje niebezpieczeństwo, że wielu osób po prostu na zdjęciu nie będzie, inni zaś nie będą zachwyceni swoim wyglądem (a zależy nam też na tym, by każdy miał swoją pamiątkę). Argumentem za zorganizowaniem takiej sesji na początku jest również fakt oswojenia gości z aparatem. Ludzie nie uciekają już później przed obiektywem oraz zachowują się i wyglądają bardziej naturalnie.
Po drugie – miejsce. I tu zakrzyknę: „tylko plener”! Przyroda, naturalne światło i piękne, żywe kolory to coś, co kocham najbardziej i coś, co kochają też zdjęcia. To wtedy wychodzą najpiękniejsze. Kojarzycie te kadry, w których panna młoda pozuje w otoczeniu druhen, a pan młody w otoczeniu drużbów? One zwykle są na zewnątrz. Tak samo polecam podejść do każdego rodzaju zdjęć zbiorowych. Zwłaszcza że w miejscu, w którym odbywa się wesele, zwyczajowo znajduje się też ogród lub inny teren zielony. W moim odczuciu na zdjęcia w pomieszczeniu zamkniętym powinniście zdecydować się jedynie w sytuacji awaryjnej, tj. przy rzęsistym deszczu czy też innej klęsce urodzaju. Warto wcześniej wybrać takie miejsce, w którym zdjęcia wypadną atrakcyjnie. Można również przygotować ściankę, na tle której wszyscy goście będą mogli robić sobie zdjęcia z Wami. Czyż nie brzmi to wszystko zachęcająco?