Jak wybrać fotografa ślubnego?

Ślub to jeden z najważniejszych dni w naszym życiu. Dbamy, by miał idealną oprawę podkreślającą rangę tego wydarzenia. W tym dniu wszystko musi być perfekcyjne – nasz wygląd, sala, a także pamiątki na przyszłość w postaci fotografii. Te po ślubie wylądują w naszym albumie i będą cieszyć nas przez kolejne lata, ale tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiedniego fotografa!

Twoja wizja

Nie wiesz jak wybrać fotografa ślubnego? Nim przejdziesz do jego wyboru najpierw zastanów się, jakie chcesz mieć zdjęcia ze swojego ślubu. Poświęć trochę czasu na poszukiwania takich, które ci się naprawdę podobają. Na tym nie poprzestawaj ? stwórz folder z inspiracjami ślubnymi i zapisuj wszystkie adresy, portfolio i nazwiska tych, których prace cię urzekły. Zastanów się także, co szczególnie spodobało ci się na danym ujęciu – oddane emocje, światło, uchwycenie chwili czy może nietypowy kadr? Wynotuj te wszystkie rzeczy i wraz ze zdjęciami zabierz je na pierwsze spotkanie z fotografem.

Kolejna rada jest naprawdę bardzo prosta, ale dla wielu niekoniecznie oczywista – kieruj się tylko swoim gustem. Nie myśl o tym, jaki typ zdjęć jest modny na ślubach twoich znajomych, tylko zastanów się, jaki byłby idealny dla ciebie. Nie musisz tak jak inni robić zdjęć w parkach, czy silić się na bycie zabawnym, jeśli nie masz ochoty – zrób to, co się Tobie podoba, ale nie oglądając się na innych.

jak wybrac fotografa slubnego 04(pp w768 h511)

Wybór fotografa ślubnego

To kolejny krok, jaki powinnaś podjąć. Sprawdź ofertę fotografów w swojej okolicy. Przeglądaj ich strony, sprawdzaj opinie oraz referencje. Zobacz, w jakim typie zdjęć się specjalizują i wybierz tych, których wizja jest zbliżona do Twojej.

Warto zwracać uwagę na zdjęcia ślubne z kościoła, nawet gdy my sami nie planujemy takiego ślubu. Dlaczego? Bo taka forma zdjęć najwięcej powie nam o kunszcie i wyczuciu chwili fotografa. Także zobaczysz czy i jak radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych, w końcu nie każdy kościół jest jasny, bardzo często bywają dość ciemne i niedoświetlone ale za to mające swój urokliwy klimat. Jeśli na zdjęciach z kościoła jest piękne światło, ciekawe kadry i uchwycenie chwili to nie masz co się zastanawiać- właśnie przed sobą masz portfolio kogoś, kto ma talent! Teraz już wiesz trochę więcej jak wybrać fotografa ślubnego. Czas zrobić kolejny krok…

jak wybrac fotografa slubnego 01(pp w768 h510)

Umów się na spotkanie z fotografem

By z waszej współpracy wyszły naprawdę dobre zdjęcia, przede wszystkim musisz czuć się dobrze przy fotografie. Jeśli będziesz spięta, będzie to widoczne na zdjęciach. Na takich spotkaniach warto omówić warunki finansowe, ilość zdjęć, sposób ich zrobienia- to ten czas na dogadanie się i wzajemne zrozumienie. Jeśli na spotkaniu z fotografem tego ostatniego zabraknie, to nie wahaj spotkać się z innym, aż do skutku! Masz czuć się dobrze, komfortowo, a przy tym mieć pewność, że wybrany przez ciebie fotograf zrobi zdjęcia idealne.

Na pierwsze spotkanie warto poprosić fotografa o przyniesienie portfolio i to nie w postaci kilku najlepszych zdjęć a poproście o pełne reportaże ślubne, żebyście mogli w całym przekroju zobaczyć jak radzi sobie na przygotowaniach, na ślubie i weselu. W końcu piękne, ustawiane zdjęcia z sesji poślubnej w jakimś magicznym, wyjątkowym miejscu każdy potrafi zrobić. Przejrzyj wszystkie zdjęcia przy nim, a potem ustalcie warunki współpracy. Warto na tę okazję zabrać notes i zapisać sobie wszystkie ustalenia. Oczywiście będziecie podpisywać jeszcze umowę, ale nasze notatki to takie kompendium wiedzy tylko dla nas.

jak wybrac fotografa slubnego 05(pp w768 h512)

Co należy ustalić z fotografem?

Fotograf ślubny musi wiedzieć, jak dokładnie jest zaplanowany Wasz ślub oraz jakiego typu zdjęć oczekujecie. To podstawa waszej współpracy, dlatego należy ją bardzo dobrze przedyskutować. Absolutną podstawą dla fotografa jest miejsce i data Waszego ślubu oraz miejsce zabawy weselnej. Jednakże jeśli chcecie uwieczniać jeszcze Wasze przygotowania, to musi on poznać godzinę oraz miejsce, w którym ma być. To są takie informacje podstawowe, które należy rozszerzyć o: Waszą wizję zdjęć z przygotowań czy ilość takich zdjęć. Każdy etap fotografowania naszego ślubu musi być dobrze zaplanowany – tym samym unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, a nasz fotograf będzie wiedział, co ma robić.

jak wybrac fotografa slubnego 03(pp w768 h511)

Przeanalizuj umowę

Jeśli doszliście do porozumienia to czas, by ustalić warunki umowy. Nie czytaj umowy pobieżnie, tylko dokładnie ją przeanalizuj, jeśli jakieś zapisy będą ci się wydawały niejasne, to od razu pytaj. Nie rób podstawowego błędu i nie podpisuj czegoś, czego do końca nie rozumiesz.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której należy pamiętać, przy podpisywaniu umowy z agencją fotograficzną, mianowicie dobór fotografa. Zdarzały się takie przypadki, że spotykaliście się i ustalaliście szczegóły z jednym fotografem, a na waszym ślubie spotkaliście innego. Nie da się ukryć, że to ostatnie co pragniemy. W końcu to tamtemu fotografowi przedstawiliśmy swoje wszystkie pragnienia i całą wizję i chcemy, by to on robił zdjęcia na naszym ślubie, a nie kto inny, prawda? Dlatego domagaj się takiego zabezpieczenia, nawet jeśli nie ma na ten temat konkretnego zapisu w umowie. W ten sposób Wasz ślub nie zamieni się w koszmar, a zdjęcia będą dokładnie takie, jak sobie wymarzyliście.

Pamiętaj, że sygnałem alarmowym jest także niezaproponowanie umowy lub brak zgody na jej wystawienie. Dla Was to ostrzeżenie i to bardzo poważne, bo tym sposobem nie macie pewności, że fotograf na ślubie się pojawi. Brak umowy to ogromne ryzyko, dlatego lepiej jest poszukać kogoś innego, kto nie będzie miał problemów z formalnościami.

jak wybrać fotografa ślubnego

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Zatem podsumowując – jak wybrać fotografa ślubnego? Na pewno nie wybieraj go na szybko. Poświęć na ten proces trochę więcej czasu. Zorientuj się, jakie są ceny na rynku, czego możesz oczekiwać, jakie są Twoje prawa i obowiązki fotografa. Poprzeglądaj zdjęcia ślubne i stwórz folder z tymi, które najbardziej Wam się podobają. W ten sposób nie znając się nawet na fotografii, zdecydujecie jaki klimat zdjęć i obróbka najbardziej Wam odpowiada. Analizujcie portfolio i opinie o fotografach. Cały ten czas poświęcony na poszukiwania tylko zaowocuje wyborem fotografa ślubnego idealnego ? takiego, który zrozumie Wasze potrzeby i dostarczy Wam najpiękniejsze z możliwych zdjęć do albumu. Ta pamiątka jest warta wszystkich starań. Dobrze mieć zdjęcia, które z przyjemnością będziemy oglądać i pokazywać innym, prawda?


Jeśli nie masz jeszcze wybranego fotografa ślubnego napisz do mnie i sprawdź, czy Twój termin jest jeszcze dostępny.

0 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

  Inne reportaże

  Masz jakieś pytania?
  Spodobały Ci się moje zdjęcia?
  Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej?

  Znajdziesz mnie też na:

  facebook logo białe
  instagram logo białe
  mywed logo białe