Czym jest reportaż ślubny i jak powinien wyglądać?

Miesiące przygotowań, dziesiątki nieprzespanych nocy, wiele godzin dyskusji na temat tego, jak powinien wyglądać najważniejszy dzień Waszego życia. I nagle okazuje się, że w dniu ślubu tak dużo dzieje się wokół Was, że już po chwili zapominacie, co powiedział ksiądz na kazaniu i kto pierwszy wzniósł toast za Waszą miłość. Całe szczęście jest z Wami ktoś, kto czuwa nad zapisaniem każdej z tych ulotnych chwil. Co tak naprawdę robi fotograf ślubny w dniu Waszego ślubu i jak powinien wyglądać przygotowany przez niego reportaż ślubny?

Reportaż ślubny – co to takiego?

Fotografia reportażowa to obecnie jeden z najmodniejszych i najchętniej wybieranych przez pary młode gatunków fotografii ślubnej. To coś więcej niż tylko kilka pospiesznie wykonanych zdjęć, które upamiętnią najważniejsze momenty ceremonii ślubnej i wesela. Reportaż ślubny to możliwość przeniesienia się w czasie i wcielenia się w rolę obserwatora wydarzeń zaprezentowanych na fotografiach. Przeglądając je, dosłownie słyszysz śmiech fotografowanej osoby, czujesz jej emocje, a Twoje nogi aż chcą poderwać się do muzyki, w rytm której wiruje para młoda.

Wydawać by się mogło, że przygotowanie fotorelacji ze ślubu to błahostka – w końcu wystarczy zaprezentować na fotografiach wszystkie wydarzenia z dnia ślubu. Nic bardziej mylnego. Dobrze przeprowadzony reportaż fotograficzny to wyjątkowa opowieść zapisana za pomocą obrazów. To prawdziwa sztuka przewidzieć i uwiecznić na fotografiach momenty pełne radości, wzruszeń i emocji, które trwają czasami zaledwie sekundę.

reportaż ślubny adam jaskot fotografia auto do ślubu

Jak powinien wyglądać reportaż ślubny?

W reportażu ślubnym nie ma miejsca na wyreżyserowane pozy i zaplanowane wcześniej ujęcia. Tutaj rządzi spontaniczność i podążanie za naturalnym biegiem wydarzeń, którego nikt nie kontroluje. Fotorelacja z dnia ślubu rozpoczyna się już wczesnym rankiem, kiedy to fotograf ślubny poznaje bliżej nie tylko parę młodą, ale także ich rodzinę oraz przyjaciół. To doskonała okazja do tego, by nieco rozluźnić atmosferę przed całą ceremonią, a przy tym udokumentować dekoracje ślubne i detale ślubne, takie jak wisząca na ścianie suknia ślubna, czy też obrączki połyskujące w blasku słońca.

Kluczową częścią reportażu jest ceremonia ślubna, która obfituje w momenty pełne wzruszeń i emocji. Błysk w oku panny młodej wypowiadającej przysięgę ślubną, skrzętnie ukryta łza wzruszenia pana młodego i niezauważalne przez gości czułe spojrzenia pary młodej – oto sedno prawdziwego reportażu ślubnego, którego nie sposób wyreżyserować.

Na tym jednak nie koniec historii – fotograf ślubny towarzyszy parze młodej i gościom podczas zabawy weselnej, tworząc chronologiczny zapis wszystkich najważniejszych momentów. W każdej z tych chwil pozostaje całkowicie dyskretny i niezauważalny, dzięki czemu bohaterowie reportażu mogą czuć się swobodnie, a zdjęcia zachowują swą naturalność.

reportaż ślubny adam jaskot fotografia buziak

Najważniejsze cechy dobrego reportera ślubnego

Fotograf ślubny, który specjalizuje się w przygotowywaniu reportaży ślubnych, to osoba do zadań specjalnych. Z jednej strony musi poczuć w sobie duszę reportera, który jest w stanie przewidywać pewne zdarzenia, stale obserwuje otoczenie i wie, jakie momenty uchwycić na fotografiach. Z drugiej strony to osoba, która doskonale zna swój sprzęt i posiada rozległą wiedzę na temat technik fotografowania. Wie, w jaki sposób operować światłem i cieniem, by zdjęcia zyskały niepowtarzalny charakter, nadaje odpowiedni rytm całej historii, a także z łatwością tworzy zdjęcia wieloplanowe, w których kilka historii przeplata się ze sobą na jednej fotografii.

Dobry reporter ślubny nie boi się ciężkiej pracy i jest gotowy na ciągłe udoskonalanie własnych umiejętności. Jeśli chcesz mieć pewność, że fotograf ślubny przygotuje dla Ciebie niezapomniany reportaż, zwróć uwagę na to, jak zmienia się jego portfolio na przestrzeni lat. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić jego zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz nieustanny rozwój. Zobacz też więcej wskazówek na temat tego jak wybrać fotografa ślubnego.

reportaż ślubny adam jaskot fotografia szalona zabawa

Jak przygotować się do reportażu ślubnego?

W tym momencie pewnie wiele osób zastanawia się, o co tu chodzi. Skoro cały czas mówimy o naturalnej fotografii, bez zbędnego planowania i tworzenia scenariuszy, to po co w takim razie się przygotowywać? Z prostego powodu – by zadbać o Wasz spokój i pełną świadomość tego, jak będzie wyglądała współpraca z fotografem ślubnym.

Jak wiadomo, ostatnie tygodnie przed ślubem to prawdziwy rollercoaster zarówno organizacyjny, jak i emocjonalny. Warto jednak pamiętać, by w tej przedślubnej gorączce znaleźć czas na spotkanie z fotografem, z którym omówicie kluczowe elementy reportażu i podzielicie się własnymi pomysłami, w jaki sposób chcielibyście je udokumentować. To świetna okazja do tego, by omówić choreografię pierwszego tańca, opowiedzieć o atrakcjach dla gości i  niespodziankach, jakie przygotowaliście dla najbliższych.

A skoro mowa już o bliskich, to zwróćcie uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię – rozmowę z rodzicami i dziadkami, którzy w dniu ślubu są tak samo zestresowani jak Wy. Jeżeli debiutują w roli głównych bohaterów reportażu ślubnego, opowiedzcie im, jak wygląda praca fotografa ślubnego i upewnijcie, że nie muszą na niego zwracać uwagi. Dzięki temu sami utwierdzicie się w przekonaniu, że przy fotografie możecie się w pełni wyluzować i skupić na tym, co najważniejsze – na sobie!

reportaż ślubny adam jaskot fotografia ceremonia ślubu

Reportaż ślubny – zdjęcia spontaniczne, nieustawiane

Fotografia reportażowa jest tym, co mocno gra w mojej duszy. Uwielbiam tę magię, dzięki której mogę zamknąć na zdjęciach to, co nieuchwytne – Wasz spontaniczny śmiech, wzruszenie, skrywane pocałunki i spojrzenia pełne miłości. Wierzę, że wspólnie możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego – historię, która pozostanie z Wami na zawsze i nawet na stare lata będzie cieszyć równie mocno, jak tego pięknego dnia. Serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z moim portfolio i wejścia do świata emocji widzianego moimi oczami.

0 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

  Inne reportaże

  Masz jakieś pytania?
  Spodobały Ci się moje zdjęcia?
  Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej?

  Znajdziesz mnie też na:

  facebook logo białe
  instagram logo białe
  mywed logo białe