Jak i gdzie zorganizować wieczór panieński?

Wieczór panieński to jedna z najważniejszych, a zarazem najprzyjemniejszych tradycji przedślubnych. Ta wyjątkowa impreza zdarza się z reguły tylko raz w życiu, dlatego warto zrobić wszystko, by była niezapomniana. Wieczór panieński to także idealna okazja dla przyszłej Panny Młodej do tego, by choć na moment oderwać się od przedślubnej gorączki przygotowań i cieszyć się dobrą zabawą w gronie kobiet najbliższych jej sercu. Jak zorganizować wieczór panieński i jakie atrakcje przygotować na ten wyjątkowy wieczór?

Jak wygląda wieczór panieński?

Tradycja związana z organizacją wieczoru panieńskiego istnieje już od XVIII i co ciekawe, początkowo dotyczyła wyłącznie zabaw wiejskich. Przyszła Panna Młoda spotykała się wówczas wyłącznie z kobietami stanu wolnego, a ich główną atrakcją były tzw. rozpleciny, czyli rozplatanie warkoczy i plecenie ich na nowo, dodając do nich igły oraz szpilki. I chociaż obecnie wieczór panieński to impreza pełna radości i beztroskich zabaw, to początkowo kobietom towarzyszyły ponure nastroje i smutne pieśni, które zwiastowały rychłe pożegnanie.

Huczne świętowanie wieczoru panieńskiego tak naprawdę znane jest dopiero od początku lat 90. ubiegłego wieku. Dzisiaj kobiety co rusz prześcigają się w ciekawych pomysłach na wieczór panieński i zamiast spędzać noc podczas szalonej imprezy w klubie, coraz częściej decydują się na wyjazd do SPA, zabawę na łonie natury, czy też rejs statkiem. Opcji jest mnóstwo – wystarczy dać się ponieść wyobraźni, by zorganizować niezapomniane przyjęcie.

Panienski 210515 173449B(pp w768 h510)

Kto organizuje wieczór panieński?

Za organizację wieczoru panieńskiego najczęściej odpowiada świadkowa, chociaż nie zawsze jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zdarza się, że w natłoku wielu obowiązków świadkowa prosi o pomoc inną osobę, np. siostrę panny młodej lub najbliższą jej przyjaciółkę. Warto jednak pamiętać, by organizacją tego wieczoru zajmowała się wyłącznie jedna osoba – nie tylko ułatwi to delegowanie zadań, ale także usprawni cały proces przygotowań.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się również firmy zajmujące się profesjonalną organizacją wieczorów panieńskich. Ich zadaniem jest wówczas rezerwacja lokalu na wieczór panieński, a także zakup tortu, gadżetów i prezentów na wieczór panieński. Koszt takiej usługi z reguły jest wyższy niż w przypadku samodzielnej organizacji wieczoru panieńskiego, jednak pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i… nerwów.

sesja zdjeciowa wieczor panienski fotografia adam jaskot 24(pp w768 h512)

Gdzie zorganizować wieczór panieński?

To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy zabierają się za planowanie wieczoru panieńskiego. I nie ma się co dziwić – każdemu zależy na tym, by była to impreza, którą będzie się wspominać przez lata. Jakie miejsca sprawdzą się najlepiej? Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponują uczestniczki tej wyjątkowej imprezy (oczywiście Panna Młoda jest zazwyczaj wyłączona z obowiązku pokrywania kosztów organizacji imprezy), a także charakteru Panny Młodej – w końcu ten wieczór ma być przygotowany właśnie dla niej. 

Jak już wspomniałem, możliwości jest wiele i tak naprawdę nieważne, gdzie odbędzie się wieczór panieński, a jedynie to, jaka atmosfera będzie panować tej nocy. Z własnego doświadczenia jako fotograf na wieczorach panieńskich zauważyłem, że największą popularnością cieszą się nie imprezy w klubach, a wieczory panieńskie w domu lub ogrodzie, czy też imprezy w wynajętym apartamencie. Zdarza się, że dziewczyny umawiają się na relaksujący wieczór w SPA lub weekend poza miastem.

Oprócz miejsca organizacji wieczoru panieńskiego warto przemyśleć też kwestię terminu. Dobrze, by impreza ta odbyła się na co najmniej tydzień przed datą ślubu, ale czasami zdarza się, że termin ten wydłużony jest do dwóch lub trzech tygodni przed ślubem. I jeszcze jedna ważna uwaga – wieczór panieński warto organizować w piątek. Dlaczego nie w weekend? O tym już za moment!

wieczor panienski plenerowa sesja panienska fotograf sandomierz 03(pp w768 h511)

Jak się ubrać na panieński?

Standardowe pytanie każdej kobiety – zbliża się impreza, więc co mam na siebie włożyć? Na szczęście w przypadku wieczoru panieńskiego nie jest to wcale tak trudne. Wystarczy, że będziemy wiedzieć, gdzie odbędzie się przyjęcie i w jakim stylu będzie zorganizowana. Jeśli planujemy wyjazd na weekend lub spotkanie w centrum rozrywki, strój powinien być wygodny i raczej nieformalny. Jeśli natomiast impreza odbędzie się w klubie, warto przygotować koktajlową sukienkę na panieński.

Kolejna ważna uwaga – w większości przypadków znacznie ważniejsze niż wybór outfitu jest zaplanowanie, w jakim stylu mają być ubrane wszystkie uczestniczki wieczoru panieńskiego. Na tego typu imprezy dziewczyny wybierają zazwyczaj sukienki na panieński w konkretnym kolorze oraz gadżety na wieczór panieński, które wyróżnią je spośród tłumu: diabelskie różki lub anielskie skrzydła, koronkowe maski, boa z piór lub szarfy z zabawnymi napisami.

sesja zdjeciowa wieczor panienski fotografia adam jaskot 27(pp w768 h510)

Co kupić na wieczór panieński?

Jeżeli planujemy wieczór panieński w klubie, to wówczas sprawa jest prosta – wystarczą gadżety dla wszystkich dziewczyn i coś specjalnego dla Panny Młodej (szarfa w odmiennym kolorze lub welon wpięty we włosy). Jeśli natomiast impreza organizowana jest w domu lub w prywatnym ogrodzie, warto wtedy zadbać o dania i przekąski, które będą zgodne z motywem przewodnim imprezy i przypadną do gustu Pannie Młodej.

Obowiązkowym punktem imprezy jest oczywiście specjalnie przygotowany tort na wieczór panieński. Ma być zabawny, zgodny z motywem przewodnim przyjęcia i co najważniejsze… smaczny!  Na stole nie może zabraknąć także smacznych przekąsek i pysznych drinków. Warto zadbać również o dekorację miejsca, w którym odbędzie się impreza. Świetnie sprawdzą się tu dekoracyjne talerzyki, kolorowe słomki, pikery, okazjonalne balony oraz girlandy z napisami. Im lepiej dobrana stylistyka dekoracji, tym większa pewność, że Panna Młoda przez długi czas będzie wspominać ten wyjątkowy wieczór!

wieczor panienski plenerowa sesja panienska fotograf sandomierz 10(pp w768 h511)

Jaki prezent na wieczór panieński?

Podczas organizacji wieczoru panieńskiego nie można zapomnieć o drobnym upominku dla Panny Młodej. Podczas wybierania prezentu na panieńskie świętowanie warto kierować się nie tylko poczuciem humoru, ale także preferencjami przyszłej Panny Młodej. Prezent nie powinien jej w żaden sposób zawstydzać – ma to być coś, co będzie dla niej cenną pamiątką na całe życie.

Co sprawdzi się najlepiej jako prezent na wieczór panieński? Oprócz standardowych pomysłów jak seksowna bielizna, personalizowana koszulka lub poduszka z napisem warto pomyśleć o sesji fotograficznej na wieczór panieński. Fotograf z dużym doświadczeniem potrafi uchwycić wszystkie ważne chwile podczas tego wyjątkowego wieczoru. A jeśli dziewczyny zdecydują się na wybór męskiego przedstawiciela branży fotograficznej, mają okazję świętować ten wieczór z jedynym mężczyzną.  Ze względu na fakt, że większość fotografów zazwyczaj w soboty pracuje na weselach, pamiętajcie jednak, by wieczór panieński organizować w inny dzień tygodnia, co zapewni większy wybór wśród fotografów dostępnych czasowo.

Wieczór panieński sesja zdjęciowa

Jak widać, organizacja wieczoru panieńskiego to nie lada wyzwanie, które wymaga poświęcenia nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Na szczęście z dobrą ekipą każda impreza będzie niezapomniana, dlatego nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Wam powodzenia!

0 komentarzy
Dodaj komentarz...

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

  Inne reportaże

  Masz jakieś pytania?
  Spodobały Ci się moje zdjęcia?
  Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej?

  Znajdziesz mnie też na:

  facebook logo białe
  instagram logo białe
  mywed logo białe